glebogryzarka

Jak wybrać dobrą glebogryzarkę?

Jak wybrać dobrą glebogryzarkę?

Glebogryzarka to urządzenie bardzo przydatne w każdym ogrodzie, sadzie lub gospodarstwie rolnym. Dzięki niej można dobrze przygotować glebę pod siew owoców i warzyw, założenie sadu, rabat lub trawnika. Na rynku dostępnych jest wiele glebogryzarek zróżnicowanych pod względem ceny i parametrów. Dobór odpowiedniego modelu zależy od indywidualnych potrzeb i zastosowania glebogryzarki. Zawsze jednak pod uwagę należy wziąć parametry istotne dla jej późniejszego użytkowania: moc silnika, głębokość i szerokość robocza oraz posiadanie biegu wstecznego i innego wyposażenia.

Jakie są rodzaje glebogryzarek?

Najtańsza i najmniej wydajna to glebogryzarka ręczna, która jest napędzana siłą ludzkich mięśni. Co za tym idzie, okazuje się bardzo lekka, równocześnie charakteryzując się małą głębokością i szerokością roboczą. Sprawdzi się w przydomowym ogródku oraz na łatwym terenie.

W pracy w ogrodzie lub przy uprawach ekologicznych sprawdzi się także glebogryzarka elektryczna. Oczywistym warunkiem musi być dobry dostęp do źródła prądu. Urządzenie to jest przyjazne dla środowiska oraz charakteryzuje się cichą pracą.

Jeśli prace mają odbywać się w utrudnionych warunkach lub na wymagającym terenie, konieczna będzie glebogryzarka spalinowa. Jest wytrzymała i mocniejsza, ale wydziela spaliny i charakteryzuje się głośniejszym działaniem. Komfortową pracę na większym terenie zapewnia brak kabla i konieczności dostępu do prądu.

Jaka glebogryzarka sprawdzi się w trudnych warunkach?

W niekorzystnych warunkach lub w pracy na trudnym terenie sprawdzi się glebogryzarka spalinowa. To jednak dopiero pierwszy krok do wyboru odpowiedniego urządzenia. Tego typu maszyny rolnicze muszą bowiem charakteryzować się silnikiem o dużej mocy. Mocniejsza glebogryzarka będzie nie tylko bardziej wydajna, ale i mniej awaryjna. To jednak sprzęt większy i cięższy, który nie sprawdzi się w pracy w niewielkim ogrodzie lub ma małej przestrzeni. W takich sytuacjach należy wybierać maszyny mniejsze, lżejsze oraz mające niższe parametry. Powinny one jednak dysponować urządzeniem roboczym umieszczonym z przodu oraz biegiem wstecznym ułatwiającym zawracanie.

Kiedy warto postawić na wielofunkcyjność glebogryzarki?

Glebogryzarka może być wyposażona w dodatkowe urządzenia, które umożliwią jej pełnienie funkcji innych maszyn rolniczych – kultywatora, wertykulatora i aeratora. Równie często można domontować bronę, kopaczkę do warzyw i pług. Przy wyborze sprzętu warto zatem zastanowić się, do wykonywania jakich zadań będzie potrzebny. Pomoże to w doborze odpowiednich parametrów i dodatkowych urządzeń.