Overlock, cover, coverlock – co to za maszyny?

Profesjonalne szwalnie, takie jak Litalia – przeszycia Łódź działająca na terenie województwa łódzkiego, oferują przede wszystkim szycie usługowe odzieży oraz przeszycia ubrań damskich, męskich oraz dziecięcych w Łodzi. Park maszynowy każdego takiego zakładu krawieckiego składa się nawet z kilkunastu stanowisk i różnego rodzaju maszyn do szycia, takich jak: dwuigłówka, overlock czy stębnówka. Czym jednak charakteryzuje się coverlock i cover? Co to za maszyny?

Overlock – czym się charakteryzuje?

Overlock to jedno z niezbędnych urządzeń każdego profesjonalnego zakładu krawieckiego, które w przeciwieństwie do tradycyjnych maszyn do szycia ma wbudowany specjalny nóż, który obcina brzegi i nierówności materiału. W zależności od konkretnego modelu, istnieje możliwość szycia jedną igłą lub dwoma igłami oraz użycia od dwóch do pięciu nitek. Gwarantuje to solidne zszycie tkaniny bądź uzyskanie efektu końcowego w postaci mereżki (jest to gęsty ścieg rolujący).

Overlock obrzuca krawędzie tkaniny ściegiem trzynitkowym bądź czteronitkowym, który dodatkowo zszywa materiał. Powstały splot:

– zabezpiecza brzegi materiału przed siepaniem,

– jest bardzo wytrzymały, nie musi być, zatem przeszywany na innej maszynie,

– wygląda estetycznie,

– cechuje się elastycznością.

Cover – czym się charakteryzuje?

Cover w porównaniu do overlocka nie ma wbudowanego noża obcinającego krawędzie materiału, służy do szycia ściegiem łańcuszkowym bądź do estetycznego podwijania brzegów tkaniny ściegiem drabinkowym, np:

– bielizny,

– sukni z dzianiny,

– podkoszulek,

– ubrań sportowych.

Splot powstaje przy użyciu jednego zaledwie chwytacza (w overlocku są dwa chwytacze – górny i dolny) oraz aż trzech igieł (prawej, lewej oraz środkowej).

Do jednych z najważniejszych funkcji covera należy:

– regulacja transportu różnicowego – przy użyciu pokrętła można regulować mechanizm różnicowy, czyli dostosowywać szybkość pracy ząbków po to by elastyczny materiał się nie rozciągał,

– regulacja długości ściegów umożliwia wybranie odpowiedniej gęstości ściegu,

– regulacja naprężenia nici – dzięki tej opcji możliwe jest dobranie właściwego naprężenia do grubości czy rodzaju tkaniny.

Coverlock – czym się charakteryzuje?

Coverlock to połączenie funkcji maszyny overlock i cover, ponieważ umożliwia zarówno zabezpieczenie brzegów materiału przed siepaniem, jak i wykończenie tkaniny estetycznym ściegiem drabinkowym. Urządzenie to pozwala regulować mechanizm różnicowy oraz długość i szerokość ściegu, a także docisk stopki.

Coverlock to maszyna:

– pięcionitkowa, dzięki czemu ma szeroki wachlarz wyboru ściegów,

– mająca pięć igieł – z przodu trzy (ściegi coverowe), a z tyłu dwie (ściegi overlockowe), – z trzema chwytaczami (drabinkowym, górnym oraz dolnym).