W jaki sposób zgłaszać miejsce wypadku drogowego?

Wyjeżdżając w podróż czy to bliższą, czy dalszą, zawsze musimy mieć na uwadze to, że może przydarzyć się na drodze coś niespodziewanego. Może to być awaria naszego samochodu, kolizja, a czasem sami możemy być świadkami wypadku. Jak zachować się w takiej sytuacji? W jaki sposób dobrze przekazać informacje dyspozytorom służb ratowniczych lub pomocy drogowej? Zapraszamy do naszego krótkiego poradnika na ten temat.

Co zrobić, gdy jesteś świadkiem

Niełatwo jest stwierdzić czy częściej jesteśmy świadkami, ofiarami czy też sprawcami kolizji lub wypadków, jednak zawsze należy wiedzieć, jak się zachować w takiej sytuacji. Jeśli widzimy, że na drodze dzieje się coś niepokojącego, a dokładniej jesteś świadkiem wypadku lub stłuczki, nie możesz przejechać obok obojętnie. Należy się zatrzymać i biorąc pod uwagę przede wszystkim swoje bezpieczeństwo, należy udzielić ofiarom pomocy. Oczywiście uwzględniając wszystkie zasady bezpieczeństwa – nie należy gwałtownie się zatrzymywać i zawsze sprawdzać, czy możemy stanąć w danym miejscu. Gdy widzimy, że auto płonie, należy brać pod uwagę to, że może wybuchnąć. Wszystkie ewentualności i niesienie pomocy jest zależne od rodzaju wypadku.


Zawsze jednak należy wezwać pomoc. Jak to uczynić? Będąc w bezpiecznej odległości, należy ustalić dokładny kilometr danej trasy – informacja ta znajduje się na przydrożnym słupku. Warto także poszukać znaku informacyjnego. Jeśli chodzi o takie usługo jak np. pomoc drogowa w Niemczech to pracownicy zawsze mogą pomóc nam nakierować odpowiednie służby na miejsce wypadku.

Wypadek lub kolizja, która zdarzyła się Tobie

Podobnie jest w przypadku, gdy sami jesteśmy ofiarami wypadku czy też kolizji. Biorąc pod uwagę fakt, że zawsze w pierwszej kolejności musimy zadbać o to, by nam nie stała się krzywda, warto również pamiętać o innych uczestnikach ruchu. Należy im pomóc w miarę możliwości, a gdy jesteśmy w stanie, musimy także dobrze oznaczyć miejsce zdarzenia, by jadący użytkownicy drogi mogli bezpiecznie ominąć unieruchomione auta.
Tutaj również należy dokładnie ustalić kilometr, którym doszło do wypadku, kolizji, czy też awarii. Jeśli zdarzy się to na autostradzie, nie wolno wykonywać pochopnych, gwałtownych ruchów i przebiegania przez jezdnię – mamy tutaj do czynienia z dużymi prędkościami, zatem, tylko gdy jesteśmy pewni, możemy udać się za barierki autostrady wraz z przytomnymi pasażerami, wcześniej oczywiście zakładając kamizelkę odblaskową.