Jak wybrać pasy do lawety?

Podczas przewożenia na lawecie, samochód powinien zostać odpowiednio zabezpieczony. Do tego celu wykorzystuje się specjalne pasy. Tym, co wyróżnia tego typu produkty jest to, że posiadają one 3 punkty zaczepienia, kostki oraz gumowy ochraniacz, który ma celu chronić przed zsuwaniem się opon. Jakie parametry należy wziąć pod uwagę wybierając pasy do lawety?

Pierwsza bardzo ważna kwestia to wytrzymałość pasa dostosowana do masy pojazdu, która to określana jest parametrem LC. Korzystając z pojazdu, jakim jest laweta Świecko, do mocowania użyć należy pasów o wytrzymałości na poziomie 3 — 5 ton po opasaniu. Parametr ten dopasować należy do ciężaru pojazdu, jaki jest transportowany na lawecie. W przypadku samochodów osobowych, w znaczącej większości przypadków wystarczający będzie pas, którego wytrzymałość wynosi 3 tony.

Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że wytrzymałość pasa nie jest tym samym, co wytrzymałość taśmy. Pierwsza z nich jest słabsza. Tym, co o tym decyduje są wszelkiego rodzaju przeszycia i łączenia z hakami i napinaczem. Poszczególne taśmy różnić mogą się od siebie zarówno szerokością, jak i wytrzymałością.

Co do długości pasa, nie może być on za krótki. W znaczącej większości samochodów osobowych, w zupełności wystarczający będzie taki, którego długość wynosi 2,5 metra. Jeżeli chodzi natomiast o pojazdy o większych gabarytach, w ich przypadku wymagany będzie pas o długości około 3,5 metra.

Niezwykle ważną kwestią jest także parametr nominalnej siły napięcia (STF). W przypadku pasa o szerokości 5 centymetrów nie powinien być on mniejszy niż 400 daN. Stosując model, którego szerokość wynosi 3,5 centymetra, wspomniany parametr wynosić musi co najmniej 234 daN. Jeżeli będzie on mniejszy, nie będzie możliwe prawidłowe napięcie pasa. Najlepsze rozwiązanie to wysokiej jakości pas renomowanej firmy, z wzmocnioną konstrukcją oraz wydłużoną rączką. Stanowić będzie on gwarancję optymalnego napięcia taśmy i w pełni bezpiecznego transportu. Zaleca się zakup pasów zgodnych z normą unijną EN 12195 — 2. Według niej, modele z nieczytelną metą lub pozbawione tego elementu nie powinny być przeznaczone do użytku. Jak wybrać idealny hak do lawety? Wszystko zależy tutaj od rodzaju otworów, jakie znajdują się w jej platformie. Do wyboru mamy między innymi standardowe haki wyposażone w pojedynczy lub podwójny pazur czy wyżłobienia oraz modele obrotowe.