Pranie ekstrakcyjne a pranie parowe – różnice

Ekstrakcyjne pranie to najskuteczniejsza metoda, pozwalająca usunąć brud, mieszczący się we włóknach. Aby odświeżyć kanapę, narożnik, dywan czy wykładzinę, należy użyć specjalistycznych preparatów czyszczących, które zredukują nagromadzone warstwy zabrudzenia. Jak jednak wygląda pranie ekstrakcyjne? Czym różni się od tak chętnie wybieranego prania parowego?

Pranie ekstrakcyjne i pranie parowe – różnice

W ostatnim czasie, coraz częściej można usłyszeć o sposobie prania parowego mebli tapicerowanych, dywanów oraz wykładzin, przez wzgląd na korzystne działanie dezynfekujące i czyszczące pary. Czym ta metoda różni się od prania ekstrakcyjnego? W jakich sytuacjach lepiej wybrać daną technikę?

1. Obie metody różnią się wyraźnie nie tylko na płaszczyźnie przebiegu procesu czyszczenia, lecz już począwszy od samej specyfiki odkurzacza. Sprzęt wykorzystywany w przypadku prania ekstrakcyjnego, ma zbiornik z roztworem zawierającym ciepłą wodę oraz specjalny środek, gdy zaś drugi odkurzacz bazuje na parze.

2. Odkurzacz ekstrakcyjny zużywa więcej wody niż odkurzacz parowy, dlatego też tapicerka czyszczona tym sposobem, schnie zdecydowanie dłużej.

3. Pranie parowe skuteczniej zwalcza różnego rodzaju roztocza i substancje powodujące reakcje uczuleniowe.

4. Metoda czyszczenia za pomocą pary o wiele lepiej sprawdza się na powierzchniach twardych, nie jest, bowiem w stanie wyciągnąć przybrudzenia z głębi materiału. Solidne wydobycie brudu z włókna jest możliwe jedynie dzięki zastosowaniu preparatów piorących. Odkurzacz parowy, zatem posłuży w razie powierzchniowego likwidowania zabrudzenia, takiego jak: plamy po kawie czy herbacie. W celu całkowitego usunięciu nieczystości, zaleca się skorzystanie z techniki prania na mokro.

Pranie ekstrakcyjne – jak wygląda?

Ekstrakcyjne pranie tapicerki jest skuteczne, gdy składa się z kilku czynników. Jakich?

1. Na początek, nanosi się na czyszczoną powierzchnię specjalny preparat, który oddziela zanieczyszczenie od materiału. Środek należy dobrać do rodzaju tkaniny, bowiem włókna naturalne mogą zostać zniszczone przez zbyt silne produkty chemiczne.

2. Następnym krokiem jest wtarcie preparatu w głąb materiału np. za pomocą szczotki. I tym razem, nie wolno zapomnieć o dobraniu narzędzia w oparciu o właściwości czyszczonej powierzchni.

3. Kolejnym krokiem jest odczekanie czasu zalecanego przez producenta.

4. Na koniec, zaaplikowany wcześniej produkt, jest wypłukiwany wraz z brudem przy użyciu odkurzacza.