Cięcie laserowe

Laser zagościł na dobre właściwie w każdej dziedzinie. Można powiedzieć, że jest to rozwiązanie uniwersalne, ponieważ równie często możemy spotkać laser w przemyśle, jak i u kosmetyczki, czy lekarza. Wykorzystanie lasera śmiało można nazwać nowoczesnym, ponieważ jest precyzyjny, szybki i przyjazny środowisku. Nic więc dziwnego, że laser wykorzystano również jako nowoczesna technika cięcia materiałów. Warto wiedzieć, że cięcie laserowe jest procesem rozdzielania termicznego, w którym duże znaczenie ma wiązka laserowa. Nagrzewa ona powierzchnię, która ulega rozdzieleniu w procesie topnienia lub odparowania. Zastosowanie lasera pozwala na bardzo precyzyjne rozdzielenie materiałów, a także pracę nawet na niewielkich elementach.

Kiedy można zastosować cięcie laserowe?

Dzięki temu, że laser znalazł zastosowanie w różnych dziedzinach, można też używać go do cięcia właściwie każdego rodzaju materiału. Jednak najczęściej jest wykorzystywany w obróbce: aluminium, chromu, stali nierdzewnej, mosiądzu, tytanu ale również metali szlachetnych. Z łatwością również przecina się takie materiały jak plastik, drewno, ceramikę, papier, ale także skórę i różnego rodzaju tkaniny. Rodzaj materiału, jaki poddajemy przecinaniu i obrabianiu laserowemu warunkuje dobór rodzaju lasera. Nie każdy laser nadaje się do przecinania wszystkich materiałów. I tak przy cięciu stali niestopowych i stopowych sprawdza się cięcie metodą spalania. Materiał wtedy uzyskuje temperaturę zapłonu, a następnie spala się pod wpływem tlenu. W takim wypadku należy pamiętać, ze materiał musi posiadać mniejszą temperaturę zapłonu niż topnienia. Przy przecinaniu metali nieżelaznych, szkła i tworzyw sztucznych doskonale sprawdza się metoda stapiania. Materiał jest ogrzewany do temperatury topnienia i usuwany ze szczeliny strumieniem gazu, najczęściej azotem przy użyciu wysokiego ciśnienia. W przypadku drewna, tworzyw sztucznych, ceramiki i papieru wykorzystuje się metodę sublimacji. Stan stały przechodzi od razu w gaz.

Jakie są zalety i wady cięcia laserem?

Niepodważalną zaletą cięcia laserowego jest precyzja i szybkość, z jaką można osiągnąć zamierzony efekt. Po zakończeniu procesu krawędzie przeciętego materiału są gładkie, dzięki czemu nie wymagają dodatkowej obróbki w postaci szlifowania, czy wygładzania. Poza tym sam proces jest szybki, dzięki czemu oszczędzamy dużo czasu. Możliwa jest również praca z niewielkimi elementami, ponieważ laser cechuje również precyzja. Dzięki temu powstałe elementy nie różnią się między sobą, a wzory mogą być wymyślne i fantazyjne. W czasach gdzie dużą wagę przywiązuje się do ochrony środowiska stosowanie cięcia laserowego doskonale wpisuje się w ten trend, gdyż nie pozostają tutaj żadne odpadki, które wymagają utylizacji. Jak widać przy cięciu laserowym oszczędzamy nie tylko czas, ale również środowisko. Wadą cięcia laserowego na pewno jest jego cena, ponieważ nie należy ona do najtańszych. Miejmy nadzieję, że w miarę rozwoju tej technologii i coraz częstszego stosowania ceny tej usługi w niedalekiej przyszłości spadną.

Podsumowanie

Poszukiwanie nowych technologii rozwiązujących codzienne problemy głęboko leży w naturze człowieka, który chce, żeby żyło mu się wygodniej i lepiej. Nic wiec dziwnego, że wymagający klienci chcą mieć dostęp do najlepszych rozwiązań. Myślę, że praca z laserem właśnie taką technologią jest i warto z niej korzystać. Szczególnie jeśli zależy nam na jakości końcowego produktu i czasie. Obecnie to usługa najwyższej jakości dająca dużą swobodę w tworzeniu produktów końcowych, stąd warto się z nią zapoznać i wiedzieć o możliwości skorzystania.