wzrok

Dbajmy o swój wzrok

Najważniejszy zmysł

Mamy doskonale świadomość swoich zmysłów. Wiele osób to właśnie wzrok uznaje za ten najważniejszy. Pomimo tego wciąż wśród nas jest wiele osób, które nigdy nie były o okulisty. Jak to się ma do tego, że wzrok jest taki ważny? Jest to totalny nonsens. Musimy mieć świadomość, że jednak nie powinniśmy w ten sposób podchodzić do sprawy. Każdy z nas obojętnie czy ma stwierdzoną wadę wzroku, czy nosi okulary czy też nie – musi chodzić na regularne wizyty do okulisty. Okulista nie powinien być przez nas traktowany niczym jakiś wróg. Jest to po prostu osoba, która w razie potrzeby nam pomoże. Pamiętajmy, że wzrok ma to do siebie, że szybko ulega pogorszeniu. Wpływ na to ma wiele czynników. Możemy tutaj wymienić na pewno pracę ciągłą i stałą przy komputerze, narażenie na bezpośrednie promienie UV jak i także po prostu starzenie się naszego organizmu. Dlatego tak ważna jest odpowiednia reakcja oraz diagnoza. Później już opieka stała okulisty jest w zupełności wystarczająca. 

Czy jest się czego obawiać?

Wiele osób się zastanawia czy w ogóle jest się czego obawiać podczas wizyty u lekarza okulisty? Na pewno nie. W pierwszej kolejności lekarz z pewnością użyje lampy szczelinowej. Lampa szczelinowa na pewno nie wyrządzi nam bólu. Co do tego nie mamy nawet najmniejszych wątpliwości. Nie powinniśmy mieć także wątpliwości co do tego, że coś będzie bolało. Po prostu okulista świeci nią nam w oczy i tyle.

Jeśli chodzi o kolejne urządzenie, którym jesteśmy badani, to jest foropter. Foropter powinien być traktowany przez nas jako pomocnik lekarza. Kiedyś w większości gabinetów mieliśmy do czynienia z foropterami manualnymi, które obsługiwał konkretny lekarz. Obecnie świat poszedł do przodu, a wraz z nim technologia. W związku z tym foroptery są elektroniczne. Jest to naprawdę spore ułatwienie. Powinniśmy wiedzieć, że dzięki temu badaniu lekarz ma mniej roboty, a my ku pocieszeniu szybciej wyjdziemy z gabinetu. Dla każdego coś miłego. Tylko wybierzmy mądrze lekarza oraz gabinet.