ośrodek szkoleniowy

Nauka jazdy a zmiany w prawie drogowym – ważne dla początkujących kierowców

Kurs przygotowujący do egzaminu państwowego na prawo jazdy, to dopiero początek drogi młodego kierowcy. Od stycznia 2020 roku obowiązują nowe zasady w ruchu drogowym. Część zmian ma charakter kosmetycznych poprawek i doprecyzowania przepisów istniejących od lat. Chodzi przede wszystkim o przebieg egzaminów – będzie bardziej przyjazny i mniej stresujący dla kursanta. Druga zmiana dotyczy bezpośrednio pytań teoretycznych i wiąże się z ograniczeniami prędkości zarówno w terenie zabudowanym jak i na pozostałych drogach.

Zdaj bezstresowo egzamin na prawo jazdy 

WORD-y na terenie całego kraju zaczynają dbać o młodych kierowców. Egzamin odbywa się o wyznaczonej godzinie i dopuszczalne jest opóźnienie ze strony egzaminatora tylko o 15 minut. Dawniej egzaminatorzy spieszyli się by obsłużyć długą kolejkę oczekujących. Dziś liczy się komfort zdających. To oczywiście przełoży się na mniejszy stres i z pewnością na większy odsetek zdających. Nauka jazdy ma być nie tylko skuteczna, lecz i przyjemna.

Dobry instruktor nadal kluczem do zdania za pierwszym podejściem

Choć prawo idzie na rękę kierowcom aut i innych pojazdów, to nadal ośrodek szkoleniowy pełni ważną rolę. To, gdzie zapiszemy się na kurs, wpłynie na efekty, które przyniesie nauka jazdy. Podczas zajęć teoretycznych dowiemy się jakie zmiany wprowadza prawo o ruchu drogowym. Jazda na suwak (ważne w dużych miastach) i korytarz życia, będą uznawane za obowiązujące. Do tej pory były to grzecznościowe gesty ze strony kierowców.  Przez całą dobę będzie obowiązywał zakaz jazdy powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym. Także obligatoryjnie musimy zatrzymać się przed pasami, gdy tylko zobaczymy pieszego przed przejściem. Na te kwestie już reagują szkoleniowcy i pilnują, by kursanci przyswoili sobie nowe prawo.

O czym jeszcze należy zapamiętać?

Przepisy dotyczą także nadzoru technicznego. Drogówka i stacje diagnostyczne mają dokładniej sprawdzać przebieg aut osobowych i towarowych. Chodzi o wykrycie przypadków przestawiania liczników. Prawo zaostrzyło też mandaty za przekroczenie prędkości. Do tej pory można było utracić prawo jazdy za przekroczenie jej w terenie zabudowanym, nowością jest rozszerzenie tej zasady na wszystkie drogi, również poza obszarem zabudowy.