Bezpieczne stosowanie środków na przeziębienie

Czytanie ulotek dołączonych do leków

Nie da się ukryć, że stosowanymi najczęściej lekami bez recepty są preparaty na przeziębienie. W grypowym sezonie decydujemy się często leczyć na własną rękę. Okazuje się, że niestety nie zawsze przestrzegamy zasad podstawowych bezpieczeństwa stosowania leków właśnie przeciw przeziębieniu.

Z danych statystycznych dowiadujemy się, że w czterdziestu procentach przypadków w wyborze konkretnego leku kierujemy się wiedzą, którą pozyskaliśmy z reklam. Zdecydowanie rzadziej swój wybór konsultujemy z lekarzem czy też przynajmniej z farmaceutą. Niestety także nie zawsze czytamy ulotkę informacyjną, która jest dołączona do farmaceutyku. Jeśli już sięgamy po nią, to jednak dokładnie jej nie czytamy.

Leki o różniących się nazwach bardzo często mają właściwie identyczny skład. Kupowanie kilku leków na przeziębienie i grypę w aptece nie ma raczej większego sensu. Co więcej takie postępowanie może się okazać niebezpieczne. W rzeczywistości przyjmujemy dawkę zwielokrotnioną identycznej substancji.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze środków na przeziębienie?

Przy wyborze leków bez konieczności posiadania recepty, konieczne jest zwracanie uwagi na interakcje niekorzystne farmaceutyków. Należy także zwrócić uwagę na wszelkie przeciwwskazania do stosowania leków w bardzo różnych dolegliwościach oraz chorobach. Te informacje są dołączone zawsze w ulotce. Można śmiało o to także zapytać farmaceutę w momencie kupowania leku.

Okres jesienny oraz zimowy to czas, gdy sięgamy najczęściej po środki na przeziębienie oraz grypę bez recepty. Szukamy zazwyczaj środków na ból gardła, gorączkę, katar, kasze czy też ból mięśni. W naszych poszukiwaniach koniecznie powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty, który nam pomoże dobrać bezpieczne jak i także skuteczne zestawienie lekarstw, odpowiednio dobrane do naszych indywidualnych potrzeb. Wizyta u lekarza w wypadku choroby jest jednak najlepszym z możliwych wyjść. Bądźmy rozsądni.