biuro

Biuro naszej firmy – czy rzeczywiście musi istnieć?

Zakładając firmę w dzisiejszych czasach można spotkać się z nie lada dylematem. Jak dobrze wiemy, w dzisiejszym świecie pierwsze skrzypce gra Internet – ludzie coraz częściej kupują rzeczy i korzystają z rozmaitych usług właśnie za jego pośrednictwem – kierując swoją ofertę wyłącznie do nich wątpliwa wydaje się zatem konieczność posiadania własnego biura. Zwłaszcza, jeżeli działalność prowadzimy samodzielnie i możemy to robić na przykład z poziomu mieszkania. Niestety, prawo niezbyt przychylnie na to patrzy. Jakie zatem mamy opcje, jeżeli chcemy zredukować koszt prowadzenia firmy właśnie poprzez likwidację (albo po prostu nie otwieranie) jej fizycznego biura?

Zagmatwane prawo

Technicznie rzecz ujmując możliwe jest prowadzenie własnej działalności z poziomu mieszkania, które wynajmujemy. Niestety, nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać – podczas gdy zgoda od właściciela mieszkania na obecność firmy w jego lokum nie jest niczym dziwnym, sprawy podatkowe i rozliczeniowe wprowadzają sporo komplikacji. Musimy bowiem obliczyć, jaka dokładnie część mieszkania jest użytkowana jako przestrzeń firmowa i na tej podstawie określone zostanie, ile podatku będziemy musieli zapłacić. Oczywiście wszystkim musimy się zająć sami, a pomyłki w tej kwestii nie są traktowane zbyt łaskawie – dlatego ludzie często wolą wydać więcej i po prostu mieć spokój.

Najlepsza alternatywa

Co jednak zrobić, gdy nie zdecydujemy się na prowadzenie działalności w mieszkaniu, ale jednocześnie nie jesteśmy w stanie wyrobić finansowo z utrzymaniem realnego biura, zwłaszcza, że nie ma to sensu w naszym przypadku (na przykład ze względy na to, że prowadzimy jednoosobową działalność)? Z pomocą przychodzi usługa, jaką jest wirtualne biuro, coraz popularniejsza właśnie w środowisku firm Internetowych. Decydując się na nią dostajemy w pakiecie fizyczny adres, na który może być przesyłana wszelkiego rodzaju korespondencja – zyskujemy bowiem również pełen dostęp do skrytki pocztowej.

Co jednak najważniejsze, wirtualne biuro jest w pełni legalne. Jako że nie płacimy za żaden lokal, a zaledwie za skrzynkę na listy, koszty tego wszystkiego są zredukowane do minimum, a my możemy spać spokojnie. W razie potrzeby z kolei możemy skorzystać z usług dodatkowych, w ramach których firma oferująca usługę odeśle naszą korespondencję na nasz adres prywatny. Wygodne!

Podsumowanie

Chcąc zaoszczędzić na prowadzeniu własnej działalności poprzez nie zakładanie jej biura, możemy iść trudniejszą drogą, starając się dostosować własne mieszkanie do standardów, jakie narzuca nam rząd, albo też skorzystać z tej znacznie łatwiejszej, jaką jest wirtualne biuro, jak na przykład biuro wirtualne Warszawa. Musimy przy tym pamiętać, że korzystając z tej drugiej opcji oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale też czas i nerwy, na których nadszarpnięcie moglibyśmy się narazić dostosowując mieszkanie pod potrzeby biznesu (a raczej pod wymagania stawiane nam przez rząd). Wydaje się więc, że jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie – zarówno dla nowych, jak i istniejących już firm.