biznes franczyzowy

Jak założyć biznes franczyzowy?

Działalność w postaci franczyzy to jedna z form prowadzenia własnego biznesu, na szczególnych zasadach. Określa je zarząd głównej firmy, który rekrutuje przyszłych przedsiębiorców do wspólnego biznesu. Oddział takiej firmy można założyć w dowolnym mieście, pod warunkiem spełnienia kryteriów lokalizacyjnych. Wyposażenie jest już wcześniej przygotowane i dopasowane do profilu danej firmy, dlatego łatwo odróżnić firmę franczyzową. Obecnie są to sklepy działające pod tą samą marką, podobne usługi w różnych sektorach, dzięki czemu klient może załatwić swoje sprawy praktycznie wszędzie.

Franczyza wymaga włożenia kapitału własnego, który jest ustalany odgórnie, ale za to uzyskuje się ogromne wsparcie marketingowe, techniczne, informatyczne czy nawet prawne. Właściciel franczyzy musi jedynie zakupić narzędzia potrzebne do działalności usługowej lub towary do sklepu. Jego zadaniem jest też zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników, a także ustalenie z nimi pensji. Największą korzyścią tego biznesu jest jego popularność, a co za tym idzie zyski w pierwszym miesiącu działania. Dzięki temu jest gwarancja zapłacenia wszelkich zobowiązań i zarabianie na tym biznesie od początku. Reklamą zajmuje się firma matka, dlatego franczyzobiorca może skupić się na sprzedaży i obsłudze klienta. Nie musi również zakładać strony internetowej, ponieważ ta już istnieje, dlatego klienci od raz wiedzą, czym się charakteryzuje dana firma.

Zakładanie biznesu franczyzowego

Biznes franczyzowy to zupełnie inny model działalności jednoosobowej lub z biegiem czasu spółki. Aby wejść do wspólnego biznesu, najpierw trzeba zapoznać się z jego zasadami. Można to zrobić na stronach o biznesie, o franczyzie lub też poczytać na ten temat w czasopismach biznesowych. Są tam oferty różnych firm, które chętnie oferują franczyzę i podają szczegółowe informacje o zasadach wejścia. Na pewno potrzebny jest spory kapitał, średnio w wysokości 50 tysięcy złotych, a nawet więcej, w zależności od popularności franczyzy. Do tego należy mieć przygotowany lokal, spełniający także ścisłe kryteria franczyzowe, a także sanepidowskie. Lokalizacja musi być bardzo dobra, aby klienci łatwo znaleźli ten biznes. Dopiero potem podpisuje się umowę i zaczyna liczne szkolenia, na temat prowadzenia takiego biznesu, wsparcia, a także prowizji dla firmy matki. Każdy zysk jest obarczony kilkuprocentową marżą dla głównej firmy, ponieważ chodzi o wspólny rozwój.

Zazwyczaj rozpoczęcie biznesu to czas kilkunastu dni, ponieważ w międzyczasie trzeba zarejestrować działalność w urzędzie i uzyskać potrzebne dokumenty. Firma matka dokonuje wyposażenia lokalu i wyznacza wytyczne, których właściciel musi się trzymać przez cały okres franczyzowy. W międzyczasie umowa może się zmieniać, ponieważ wszelkie pomysły rozwoju firmy są brane pod uwagę. Jeśli firma się rozwija, a właściciel ma satysfakcję z tego biznesu, to może otworzyć kolejne oddziały, na tej samej zasadzie. Otrzyma nie tylko wszelkie wsparcie, ale również jego kapitał własny będzie o wiele niższy.

Informacje dodatkowe o franczyzie znajdziesz na stronie portalu internetowego Franczyza w Polsce – zobacz więcej.