Znaki ewakuacyjne

Znaki ewakuacyjne w firmie

Znaki ewakuacyjne są elementami, które muszą się znaleźć w każdej firmie, która posiada co najmniej dwa wyjścia ewakuacyjne. Są niezwykle istotne, gdyż usprawniają proces ewakuacji w momencie, gdy nadejdzie niepożądane zdarzenie mogące zagrozić zdrowiu lub życiu osobom znajdującym się na terenie twojego zakładu. Wdrażając zasady BHP, nie możesz o nich zapomnieć. Poniżej znajdziesz kilka ważnych o nich informacji.

Rodzaje znaków ewakuacyjnych

Planując zakup znaków ewakuacyjnych, musisz wiedzieć o nich kilka istotnych rzeczy. Po pierwsze, tego typu znaki charakteryzują się zielonym tłem i białym symbolem. Po drugie, mogą różnić się od siebie wielkością i kształtem. W Polsce stosowane są kwadratowe i prostokątne. Po trzecie, wyróżnia się trzy rodzaje znaków ewakuacyjnych. Są one następujące:

  • podstawowe znaki ewakuacyjna – dostarczają one podstawowych informacji i występują one powszechnie, np. wyjście ewakuacyjne, kierunek wyjścia schodami w dół, pchać, aby otworzyć;
  • znaki ewakuacyjne dla osób niepełnosprawnych – kierowane do osób, które poruszają się na wózkach i informujące je, gdzie w miarę bezpiecznie i bez większych przeszkód trafią do wyjścia ewakuacyjnego;
  • znaki ewakuacyjne uzupełniające – służące poinformowaniu osób przebywające na terenie danego budynku i charakteryzują się dużą czcionką, np. wyjście awaryjne.

Wspomniane rodzaje znaków znajdziesz na https://allebhp.pl. Pamiętaj, że dobrze dobrane znaki usprawnią proces ewakuacji.

Najważniejsze kryteria znaków ewakuacyjnych

Kształt, wielkość, tekst oraz symbol nie mogą być wybrane dowolnie. Sporządzone znaki muszą spełniać pewne wymagania podyktowane przez różnego rodzaju normy prawne, np. rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Dodatkowo nie mogą znajdować się “byle gdzie”, tylko w określonych miejscach. Planując ich zakup, a później rozmieszczenie, musisz wziąć pod uwagę kilka kryteriów:

  • kolor i grafika – w tym przypadku jest to kolor zielony, który powinien obejmować przynajmniej połowę znaku. Dla symboli zarezerwowany jest kolor biały;
  • kształt i wymiar – tylko prostokąt lub kwadrat. Znak ten powinien być widoczny dla każdego, ewakuowanego pracownika;
  • rozmieszczenie – taki znak powinien znaleźć się w każdym miejscu, w którym dochodzi do wątpliwości odnośnie kierunku wyjścia ewakuacyjnego;
  • oświetlenie – znaki ewakuacyjne powinny być jak najbardziej widoczne, dlatego należy je odpowiednio oświetlić lub zakupić znaki fotoluminescencyjne.