tynki maszynowe

Tynki maszynowe – które wybrać?

Tynki maszynowe to obecnie bardzo popularne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku tynkowania dużych powierzchni. Klienci sięgają po nie bardzo chętnie i dlatego warto byłoby zapoznać się z rodzajami tego typu tynków – i to właśnie znajdziecie poniżej.

Tynki cementowe

Tynki cementowe powstają w efekcie zmieszania wody, cementu oraz piasku. Sprawia to, że są one bardzo odporne wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne oraz sprawdzają się świetnie do pomieszczeń wilgotnych takich, jak chociażby kuchnia czy łazienka. Zdarza się również, że tynki cementowe stosuje się jako tzw. obrzutka tynku cementowo-wapiennego, co pozwala na znaczne zmniejszenie kosztów tynkowania większych powierzchni. Jako że tynk cementowy jest trudny do rozrobienia, rzadko stosuje się go do tynkowania maszynowego.

Tynki cementowo wapienne

Jeśli chodzi natomiast o tynki cementowo wapienne, powstają one z mieszaniny wody, cementu, piasku oraz wapna. Zdarza się, że niektóre gotowe mieszanki są też wzbogacone o skuteczne uszlachetniacze, które zwiększają trwałość i funkcjonalność masy. Tego rodzaju tynk może stanowić także ostateczne podłoże pod malowanie. Spośród zalet warto wspomnieć również o tym, że świetnie tłumi hałasy i odznacza się optymalną akumulacją ciepła. Dodatkowo, tynk cementowo-wapienny jest odporny na działanie wilgoci, dzięki czemu możemy go stosować zarówno w suchych, jak i wilgotnych pomieszczeniach. Ważną właściwością jest również to, że tego rodzaju tynk jest wysoce odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Tynki gipsowe

Tynki gipsowe składają się z gipsu, modyfikatorów oraz dodatku wody. Maszynowy tynk gipsowy nadaje się jedynie do wnętrz budynków. Jego zaletą niewątpliwie jest fakt, że można go stosować zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i wilgotnych. Dodatkowo, warstwa tynku gipsowego przepuszcza wilgoć, co poprawia mikroklimat pomieszczeń. Sama gładka, biała faktura sprawdza się bardzo dobrze jako baza pod malowanie. Tynk gipsowy świetnie sprawdza się na powierzchniach wykonanych z betonu, żelbetonu, betonu komórkowego oraz powłok ceramicznych. Ze względu na korozję, korzystając z tynku gipsowego należy zachować szczególną ostrożność przy elementach metalowych. Firma tynki maszynowe Wrocław oferuje wszystkie rodzaje przedstawionych tynków.